Типові помилки при проектуванні власного будинку: як уникнути та з чого почати?

Бажання мати приватну оселю з’являється у все більшої кількості жителів мегаполісів. Хтось надає перевагу придбанню вже готового котеджу, але є й ті, хто бажає створити будинок мрії з нуля. Завдання хоч і складне, але цілком здійсненне. Для тих, хто наважився звалити таку ношу на власні плечі, важливо розуміти, з чого почати і в якому напрямку та порядку рухатися до мети, щоб уникнути помилок і в результаті отримати ідеальну обитель.

Етап 0: дослідження

Насправді будь-яка робота починається зі збору інформації. У даному випадку під дослідженням передбачається:
• Уважно вивчити проекти готових будинків, що сподобалися, звертаючи увагу на поверховість, планування, використання прилеглої території;
• Якщо є друзі, які проживають у заміських будинках, розпитати їх про нюанси конструкцій та попросити рекомендації та поради щодо уникнення помилок або застосування кращих ефективних практик;
• Якщо не подобається ідея повністю віддати проектування до чужих рук, можна звернутися хоча б за попередньою консультацією до професійного архітектора.
Завершення такого міні-дослідження зазвичай супроводжується формуванням точних побажань до будинку, а також приблизним баченням кінцевого бажаного результату. Отже, маємо бачення, йдемо далі!

Етап 1: планування

Перед тим, як сісти за проект, необхідно сформулювати (спланувати) основні вимоги та бажання до майбутнього будинку. При такому плануванні важливо розуміти:
• Яка площа будівлі необхідна і на скільки рівнях вона буде розміщена;
• Якої форми планується будівля;
• Якої форми планується дах, який покрівельний матеріал кращий;
• Чим і як оформлятимуться фасади;
• Як будуть оформлені тераси, балкони, лоджії тощо,
• Яким буде планування: скільки житлових кімнат, технічних приміщень, санвузлів поміститься і буде затребуване в будинку.
При плануванні кількості кімнат та приміщень слід брати до уваги такі аспекти:
• Склад постійно проживаючих членів сім’ї та можливість додатків у сімействі;
• Чи плануються гостьові прийоми та, відповідно, гостьові кімнати;
• Чи потрібний робочий кабінет;
• Чи потрібні: домашній спортзал, звукова студія, лазня, інші приміщення, що відповідають індивідуальним потребам членів сім’ї з перспективою на 10 років уперед.
Рекомендовані технічні приміщення, як правило, включають окрему пральню, котельню, додаткові санвузли, комори.

Етап 2: проектування

Коли деталі по бажаному будинку вже визначені, можна розпочати його детальне проектування. Стандартний вибір при складанні проекту складається з трьох можливостей:
• Зайнятися проектуванням самостійно – варіант економний, але без профільної освіти та досвіду дуже ризикований;
• Замовити типовий проект – варіант популярний, але який вимагає наступного індивідуального припасування, що спричинить витрати додаткового часу, грошей і не завжди призведе до запланованого результату;
• Залучити до роботи професійного архітектора, який врахує всі індивідуальні особливості місцевості, переваги клієнта, заощадить час та кошти на виправлення раніше допущених огріх чи помилок.

По суті, якщо відкинути варіант створення проекту самому, можна виділити 2 типи проектів:
Типовий – готове рішення, що представляє поєднання кращих практик, визнаних клієнтами, що дозволяє прорахувати вартість у початковому етапі та заощадити час порівняно з розробкою індивідуального проекту;
Індивідуальний – створення унікального рішення під конкретні запити замовника, і навіть з урахуванням особливостей місцевості, локації, інфраструктури тощо. Незважаючи на те, що сам індивідуальний проект може виявитися істотно дорожчим за типовий, рішення, втілені по ньому, допоможуть мінімізувати витрати на етапі будівництва та експлуатації.
Незалежно від типу проектування замовник бере активну участь в обговоренні та залишає лише ті рішення, з якими він погоджується.

Етап 3: планування у проектуванні

При проектуванні розташування кімнат, як правило, враховується розташування будинку щодо сторін світла. Ідеальним рішенням є розташування кімнат у процесі руху сонця таким чином, щоб вітальня мала природне освітлення з ранку до вечора, а спальня практично не освітлювалася. При цьому фасадна частина будівлі визначається в’їздом на територію і зазвичай передбачає розміщення додаткових прибудов (сауна, зона барбекю, альтанка). Крім того, існують нюанси, що потребують особливо ретельного підходу при їх виборі.

Вбудований гараж

Залежно від площі ділянки, планування будинку, побажань клієнта можна спроектувати будинок з вбудованим гаражем або передбачити на ділянці, що окремо стоїть. При цьому, якщо рішення прийнято на користь вбудованого гаража з доступом безпосередньо з будинку, важливо передбачити наявність тамбуру, який врятує мешканців від потрапляння вихлопних транспортних газів до будинку.

Вікна

Вікна – ключ до багатьох вдалих рішень в будинку. Освітлення, атмосфера та настрій, дизайнерські вишукування, інтер’єр та екстер’єр – все залежать від правильно підібраної кількості та розміру вікон. При цьому краще утриматися від зловживання джерелами природного освітлення, а найбільшу стіну не обтяжувати панорамною вітриною. Вдалими рішеннями вважаються великі вікна в їдальні або кухні, за умови мальовничого вигляду, що відкривається з них. При цьому технічним приміщенням додають затишку маленькі віконця. Важливо враховувати перспективу, вид із вікна, призначення приміщення.

Камін

Роль каміна у створенні затишку важко переоцінити. Хоча багато господарів часто забувають включити його до проекту. Якщо ви прагнете теплої обстановки (у прямому та переносному сенсі), подбайте про те, щоб проектувальник врахував ваші побажання.

Балкон

Вдалий ранок асоціюється з чашкою ароматного напою, випитого на свіжому повітрі, що одурманює. Однак балкон вельми безглузда затія, якщо вид, що відкривається, демонструє сусідське вікно або пустир. У такому разі краще попити каву на терасі. Однак, якщо є варіант огляду озера, річки, поля, саду, лісу, то балкон стане однозначно успішною витівкою.

Як вплинути на вартість?

Крім типу проекту, що замовляється, на вартість також вплине:
• Наявність та кількість балконів;
• Наявність сауни, лазні, басейну, гаражу;
• Складний проект даху та витрата покрівельного матеріалу;
• Планування, яке передбачає безліч технічних чи невеликих приміщень.
Одночасно здешевлять проект:
• Великі простори всередині будинку та мала перегородок;
• Помірна кількість вікон;
• Проста форма будівлі та даху, що забезпечить раціональне використання облицювального та покрівельного матеріалу.

Проект будинку – один з найважливіших етапів його будівництва, що не допускає помилок. Дизайн та екстер’єр безумовно важливі, але найкраще зосередитися на функціональності та комфорті, тоді життя в будинку принесе лише умиротворення та щастя.